bb

GRY

piątek, 10 lipca 2015

Owczarek Alzacki-czyli owczarek niemiecki :D

Rys historyczny

Kiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrostprzestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego dla wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax.
Po ośmiu latach działalności Phylaksu powstał nowy związek, utworzony przez rotmistrza Maxa von Stephanitza 3 kwietnia 1899 roku. Kiedy von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem był w Karlsruhe na wielkiej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej, ich uwagę zwrócił jeden z prezentowanych na tej wystawie psów. Był to pracujący owczarek w typie pierwotnym, silny, wytrzymały i sprężysty. Pies nazywał się Hektor Linksrhein i stał się nowym nabytkiem von Stephanitza do jego psiarni w Grafrath. Hodowca nadał mu nowe imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.
Właściciel psa opisał go słowami: "Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął – był wtedy najszczęśliwszym z psów."
Max von Stephanitz swoje założenia hodowlane oraz doświadczenia związane z tym przedsięwzięciem opisał wmonografii Der Deutsche Schäferhund in Wort und Bild.
Od chwili odkrycia Horanda, von Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, w których występowały elementy zbliżone do Horanda, aby rozpowszechnić jego typ. Wstępnie selekcjonowano szczenięta tuż po urodzeniu, a końcowa selekcja następowała w wieku, kiedy ich charakter, temperament i budowa mogły być ostatecznie zakwalifikowane.
Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując inbred i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów, hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. W roku 1922 Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę, każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.
W roku 1925 odbyła się we Frankfurcie nad Menem wystawa, na której poddano surowej ocenie owczarki i wyselekcjonowano osobniki, mające mieć od tej pory najsilniejszy wpływ na kształtowanie rasy według założeń von Stephanitza. Zwycięzcą wystawy został piesKlodo von Boxberg.







Macie tu linki :)
 Jak nie znacie słów nie znacie ich znaczenia :)
Nie będę się zawsze podpisywać <3 

cd. o border collie :)


Rys historyczny 

Współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. Od 1873 roku uczestniczył on w konkursach owczarków i był eksportowany jako pracujący owczarek na wszystkie kontynenty.

Budowa

Border collie ma mieć proporcjonalną budowę ciała, przy czym wygląd jego wskazuje na grację i doskonałą harmonię w połączeniu z odpowiednią masą ciała. Obecnie kształtują się coraz większe podziały w kwestii wzorca między psami przeznaczonymi do wystaw a użytkowymi. Te drugie charakteryzuje lżejsza budowa ciała, mniej obfita okrywa włosowa oraz wydłużony kształt głowy.

Jest to również kwestią przodków - cięższa budowa charakteryzuje psy hodowane w Nowej Zelandii, lżejsze to typ angielski.

Szata i umaszczenie 

Nie preferuje się psów z przewagą koloru białego. Niebieskie oczy dopuszczalne są jedynie w umaszczeniu merle. U border collie występują różne kolory szaty, a w tym:

   * black and white (czarno-biały)
   * black tricolour (czarny trzykolorowy) - biało-czarny z podpalaniami
   * blue merle (niebieski marmurkowy)
   * blue tricolour merle (niebieski marmurkowy trzykolorowy) - niebieski marmurkowy z podpalaniami
   * chocolate and white (czekoladowo-biały)
   * chocolate tricolour (czekoladowy trzykolorowy) - czekoladowo-biały z podpalaniami
   * chocolate merle (czekoladowy marmurkowy)
   * chocolate tricolour merle (czekoladowy marmurkowy trzykolorowy) - czekoladowy marmurkowy z podpalaniami
   * blue and white (niebiesko-biały) - rozjaśniony czarny z białym
   * blue tricolour (niebieski trzykolorowy) - niebiesko-biały z podpalaniami
   * slate merle (ciemnoszary marmurkowy)
   * slate tricolour merle (ciemnoszary marmurkowy trzykolorowy) - ciemnoszary marmurkowy z podpalaniami
   * lilac and white (liliowo-biały) - rozjaśniony czekoladowy z białym
   * lilac tricolour (liliowy trzykolorowy) - liliowo-biały z podpalaniami
   * lilac merle (liliowy marmurkowy)
   * lilac tricolour merle (lilowy marmurkowy trzykolorowy) - liliowy marmurkowy z podpalaniami
   * red (australian red, golden) and white (czerwono-biały)
   * sable and white (śniady z białym)


Zachowanie i  charakter 

Inteligentny i bystry pies. Jego predyspozycje wymagają, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Uważny i podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Właściciel psa powinien dysponować czasem i być osobą aktywną. Border collie potrzebuje pana o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć, gdyż w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli. Border Collie to pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony. Charakter często determinuje przeznaczenie psa - psy sportowe cechuje większa uległość niż typowo pasterskie.

Użytkowość 

Pies pasterski, pomocnik w zaganianiu owiec. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz ciągłego ruchu. Doskonale nadaje się do uprawiania wszystkich sportów kynologicznych, z wyjątkiem szkolenia w kierunku IPO (szkolenie na psa obronnego). Sprawdza się jako pies lawinowy w górach i jako pies tropiący. Z racji ogromnej chęci pracy z człowiekiem może być wykorzystywany przy wykrywaniu narkotyków oraz w służbach celnych. Nadaje się również do terapii chorych.

Podobnie jak przy budowie border collie - tak i przy użytkowości kształtują się różnice między psami z linii typowo wystawowych a tymi sportowymi/użytkowymi. Pierwszy typ zatraca powoli niespożyty temperament na rzecz spokojnego poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym, drugi zaś utrzymuje pierwotne cechy - szybkość, bystrość, zwinność.

Zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja i utrzymanie tego psa nie jest kłopotliwe. Konieczne jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu, a szczególnie zajęć umysłowych poprzez pracę z owcami czy sporty kynologiczne.
U Border Collie może wystąpić CEA czyli anomalia oczu collie - w profesjonalnych hodowlach przeprowadzane są badania profilaktyczne w kierunku tej choroby.

Może wystąpić dysplazja stawów biodrowych - również eliminowana przez dobór do rozrodu jedynie wolnych od dysplazji osobników.      
                                                                          oczywiście miłego czytania i pozdrawiam Weronika :p


Dziś coś o mnie :) I o border collie :)

Hej!
Jutro o 20:00 jadę na kolonie do  Dąbek   Będzie super, ponieważ będę miała jeszcze dużo wycieczek i w ogóle. No dobra nie będę się tak chwalić :D Więc napisze dzisiaj coś o psach.
Historia tej rasy wywodzi się z terenów Anglii i Szkocji. Psy podobne do obecnych Border Collie służyły pasterzom, którzy wyprowadzali swoje owce na granicy (ang. borders) tych dwóch krajów, niedaleko regionów Scottish Borders. Z kolei w dawnym języku Celtów użyteczne i pomocne rzeczy były nazywane „collie”. Stąd niejaki James Reid, jako pierwszy użył oficjalnej nazwy Border Collie odnosząc się do tych bardzo mądrych psów pasterskich. Natomiast ostateczny wzorzec tej rasy ustalono w 1976 roku. Myślę, że jest to ciekawe bo mnie troszkę zaciekawiło :) A i jeszcze wczoraj pisałam z telefonu i dlatego są czasami polskie znaki a czasami nie bo mi poprawiał tak :\ i jeszcze jutro już 11 więc nie wiem czy wejdę i dodam post :( Więc czekajcie cierpliwie  do tych dat co napisałam w pierwszym poście :) I Jeżeli dodałam etykietę to będę jeszcze o tym pisać :) I może dodam jutro i pojutrze posta dodam publikację :)
                                                                                                     Miłego czytania! I pozdrawiam Weronika!
I tutaj jeszcze zdjęcie border collie :)

środa, 8 lipca 2015

Blog Na Cztery Łapy

                                          Witajcie!

Jestem Weronika. Blog będzie o koniach, psach i czasami o mnie. :) Postaram się codziennie dodawać posty, ale jest pewien problem, ponieważ jadę na kolonie 11 lipca br. na 11 dni więc post może się pojawić albo 23.07 lub 24,25.07. Od razu przepraszam Was za to. A i jeszcze coś o mnie może moje zainteresowania? Bardzo chętnie Wam o nich powiem, więc ja bardzo lubię konie, fotografie, muzykę, rysować (choć mi to zbyt nie wychodzi) zajęcia fizyczne. Jak będziecie chcieli/chciały dodam Wam pare moich rysunków, zdjęć itp. A w następnym poście opisze Wam jak powstał ten blog  :) I oczywiście coś o koniach i psach :) Postaram się go dodać jeszcze DZISIAJ. No więc tak zakończył się mój pierwszy post.
                                                                                                              Pozdrawiam Weronika!
                                                                                                                       Miłego czytania :)